מערך הצרכים הנדרש ליציאה מהזנות

מערך הצרכים הנדרש ליציאה מהזנות

מלבד השלבים שהנשים והנערות צריכות לעבור בכדי לצאת מהחיים בזנות, יש להן צרכים בסיסיים שחייבים להתקיים בכדי להקנות להן את האפשרות לבניית חיים חדשים. מחקרים מראים כי רוב הנשים והנערות רוצות לצאת מהזנות. אף על פי כי 85%-95% מהנשים רוצות לצאת מהזנות (Farley 2004) אחוזי היציאה מהזנות נמוכים מאוד, דבר שמצביע על כך שאין הן מסוגלות לצאת מהחיים בזנות ללא עזרה ותמיכה מבחוץ.

ממחקר שנעשה לגבי מערך הצרכים הנדרש ליציאה מהזנות ע"י Farley & Barkan (1998) נמצא כי:

  • 78% אמרו שהן צריכות בית או מקום מבטחים.
  • 73% הכשרת עבודה.
  • 67% צריכות טיפול גמילה מסמים ו/או אלכוהול.
  • 50% צריכות תמיכה מנשים שעוברו חוויה דומה.
  • 49% צריכות עזרה בהגנה עצמית.
  • 48% אמרו שהן צריכות עזרה פסיכולוגית אישית.
  • 43% זקוקות לעזרה משפטית.
  • 34% זקוקות לעזרה בטיפול עם ילדיהן.
  • 28% ביקשו הגנה פיזית מסרסורים.

ממצאי המחקר הראו כי הצרכים שלהן זהים, ללא הבדלי תרבות בה רואיינו הנשים.

שלב ההתפכחות מזנות – שבו נופל מסך ההכחשה והנשים הופכות מודעות לכל מה שעברו בזנות ובעברן בכלל – הוא שלב עדין, קשה והמסוכן ביותר בשבילן, ללא תמיכה מספקת – הנשים הללו יכולות להתמוטט ולנסות לשים קץ לחייהן (Mansson & Hedin 1999). 75% מהנשים בזנות בצעו לפחות ניסיון אובדני אחד !!! (זומר 2000). טיפול פסיכולוגי ממוקד נחוץ לנשים הסובלות מהפרעת דחק פוסט טראומטית כתוצאה מהאלימות המינית והשבי בזנות, ומשום הנזק לטווח ארוך שנגרם להן מהתעללות והזנחה בילדות שכל כך מאפיינים את הנשים שהתדרדרו לזנות. כמו כן, טיפול בהתמכרות לאלכוהול וגמילה משימוש בסמים בשילוב עם מתן עזרה וטיפולים רפואיים הם אינטגראליים לתכניות שיקום ועזרה לנשים שברחו מהזנות. אנו חייבים לתת לנשים מקלט (Shelter) בו תינתן עזרה רפואית, פסיכולוגית והדרכה למקצוע לנשים שרוצות לצאת מהזנות (Farley et al. 1998).

במחקר שנערך בשוודיה גילו כי ככל שמדינה השקיעה יותר כספים ויותר משאבים (כספי רווחה, תמיכה כספית, הכשרה מקצועית, מתן טיפול פסיכולוגי, עזרה בלימודים וכו') כך גדל שיעור היציאה של נשים מהזנות (Mansson & Hedin 1999). יותר מכך, בשנים בהן לא הוענקה מספיק עזרה, תמיכה או עבודה מהמדינה – מצבן של הנשים שניסו לצאת מהזנות היה גרוע בהרבה יותר והן התקשו לצאת בהצלחה ואף לנהל חיים נורמאליים לאחר מכן.

 

מתוך: אמיאלה קופמן, 'מהי זנות, תובנה לתוך קהילת הנשים בזנות, תאור מצב', 2005.

בעמותת תודעה רואים בזנות תופעה שמשמעה ניצול בני אדם, גברים ונשים כאחד. בחסות המעטה הציני של "חופש העיסוק", נשים וגברים הלכודים בזנות נפגעים בדרכים בלתי הפיכות בגופם ובנפשם. קרא עוד

עזרו לנו לממש את מטרות העמותה ולהשפיע!
תרמו עכשיו לעמותת תודעה

טלפון: 03-9099119

ת.ד. 33290 תל אביב

hasbara@todaango.org.il