המצב המשפטי בעולם

 שבדיה – אימצה בשנת 1999 חקיקה המטילה איסור פלילי גורף על צריכת זנות.

בכתבה על תוצאות החקיקה להפללת הלקוח בשבדיה מספטמבר 2010 מצוינים ההישגים של החקיקה השבדית על פי דו"ח שפרסמה ממשלת שבדיה ביולי 2010.  לחוק השבדי היה אפקט מיידי של הפחתת זנות הרחוב ב –  50%. כמו כן קובע הדו"ח כי בעוד שבמדינות אירופאיות שכנות כגון דנמרק חלה בתקופה המקבילה עליה של עד פי שלוש בהיקף תופעת הזנות, בשבדיה בתקופה זו לא חל גידול בהיקפי הזנות ואף כאמור, זנות הרחוב הצטמצמה באופן משמעותי – הצלחה שיש לייחס לחוק השבדי. עובדה נוספת שמציין הדו"ח הינה שבקרב מעל 70% מהציבור השבדי ובמיוחד בקרב הצעירים, ישנה תמיכה באיסור הפלילי על צריכת שירותי מין. כלומר, החוק הינו חלק מיצירת השינוי התודעתי בגישת הציבור השבדי כלפי תופעת הזנות. 

 נורבגיה – אימצה את האיסור הפלילי הגורף על צריכת זנות בינואר 2009.  

 איסלנד – אימצה את האיסור הפלילי הגורף על צריכת זנות באפריל 2009. 

 פינלנד – אימצה איסור פלילי על צרכני זנות של קורבנות סחר או סרסרות באוקטובר 2006

 בריטניה – החמירה את האיסורים הפליליים על צריכת זנות רחוב ועל צריכת זנות מקורבנות סרסרות או כפיה באפריל 2010 .

 סקוטלנד – הוגשה לדיון הצעת חוק להפללת לקוחות בחלק מהמחוזות. http://www.endprostitutionnow.org/.

 צרפת –  העבירה חוק להפללת לקוחות בנובמבר 2013.

Ireland-flag אירלנד – מקדמת הצעת חוק להפללת לקוחות. צפון אירלנד אימצה איסור ברוח המודל הנורדי – הפללת לקוחות זנות ואי-הפללה של הא/נשים בזנות – רשמית החל מה-1 ליוני 2015

 הולנד – אחרי 10 שנות מיסוד הולנד מאמצת כיום חקיקה חדשה להסדרת הזנות אשר יוצרת למעשה הפללה הדרגתית של לקוחות זנות – גיל המינימום של האשה בזנות הועלה מ- 18 ל – 21 כך שמי שצורך זנות מנשים בנות 18-21 יחשב עבריין. כמו כן – אומצו הוראות מחמירות לגבי ניהול מרשם של נשים בזנות שמשמעותן שכל מי שצורך זנות מאשה שאינה רשומה במרשם עובר עבירה פלילית. מאחר שנשים בזנות נרתעות מאוד מהרישום גוברת תעשיה של זנות במחתרת. החקיקה הינה תוצאה של שינוי בעמדה ההולנדית והבנה שתעשיית הזנות אינה מתנהלת לפי מודלים כלכליים מקובלים. המיסוד גרם להגברת מוקדי הפשיעה, הלבנת ההון, הסחר והכפיה. מימדי הזנות בהולנד ב – 10 השנים האחרונות גדלו באופן משמעותי לעומת מדינות בהן הונהגה שיטת הפללת הלקוח. באמסטרדם ישנו כיום תהליך של צמצום וסגירת החלונות האדומים אשר הפכו למוקד של סרסרות ופשע מאורגן. בשנים האחרונות מונהג בעיר פרוייקט 1012  בו עירית אמסטרדם, במימון קרן חיצונית, רוכשת בתי בושת מבעליהם והופכת אותם לגלריית לאומנות שוליים ( COALITION PROJECT 1012) וזאת בעקבות הצהרות מפורשות של ראש העיר אמסטרדם שהמיסוד גרם להגברת הפשע והסחר בנשים.

United-states-flag ארה"ב – בארצות הברית אין הסדרה פדרלית של חקיקה בנושא זנות והדבר שונה ממדינה למדינה. ברב הגדול של המדינות הזנות מהווה עבירה פלילית למרות שקיימת מגמה לפיה מדינות מאמצות מדיניות הרואה באשה בזנות קורבן ופוטרים אותה מאחריות פלילית תוך התמקדות בלקוח ובסרסור כעבריינים. נבדה היא המדינה היחידה בה מותר להפעיל בתי בושת בצורה חוקית אך גם במקומות אחרים מתקיימים בתי בושת תחת כסות של מכוני עיסוי וכדומה. 

 

לקריאה נוספת:

הפללת משתמשי זנות באירופה, משרד המשפטים 2010

העיסוק בזנות – סקירה השוואתית, מרכז המידע והמחקר של הכנסת 2004

 

————–הדף בבנייה, ימשיך להתעדכן בהמשך——————–

 

 

בעמותת תודעה רואים בזנות תופעה שמשמעה ניצול בני אדם, גברים ונשים כאחד. בחסות המעטה הציני של "חופש העיסוק", נשים וגברים הלכודים בזנות נפגעים בדרכים בלתי הפיכות בגופם ובנפשם. קרא עוד

עזרו לנו לממש את מטרות העמותה ולהשפיע!
תרמו עכשיו לעמותת תודעה

טלפון: 03-9099119

ת.ד. 33290 תל אביב

hasbara@todaango.org.il